Centrum Rehabilitacji PZN poleca program rehabilitacyjny pn. „Poza zasięgiem ręki. Rozwijanie widzenia do dali (Beyond Arm’s Reach)”, czyli w skrócie BAR. Program BAR służy do rozwijania sprawności wzrokowych poprzez lepsze rozumienie i wykorzystywanie informacji docierających z dalszej odległości.

Program jest przeznaczony dla tyflopedagogów i pedagogów specjalnych oraz instruktorów usprawniania widzenia i orientacji przestrzennej pracujących z dziećmi i młodzieżą, ale także z dorosłymi osobami słabowidzącymi. Jest to układ lekcji, na podstawie, których dziecko stopniowo buduje podstawy percepcji wzrokowej i utrwala umiejętności odpowiednie do swoich możliwości wzrokowych.

Program BAR składa się z:

  • czterech rozdziałów z lekcjami (podstawowe wzrokowe sprawności motoryczne, elementarne wzrokowe sprawności percepcyjne: identyfikowanie cech, kształtów i obiektów, przemieszczanie się w otoczeniu: wskazówki służące do określenia położenia, odległości i głębi, rozszerzanie wiedzy opartej na doświadczeniu poprzez wzrokową eksplorację otoczenia). Każda z nich poprzedzona jest częścią diagnostyczną,
  • słowniczka, który pomaga uściślić lub zrozumieć poszczególne terminy,
  • spisu materiałów źródłowych ułożonych tematycznie,
  • załączników (wskazówki dla nauczycieli orientacji przestrzennej, pojęcia związane z otoczeniem i miejscami do ćwiczeń, najczęściej zadawane pytania, czynności wzrokowe w prawidłowym procesie rozwoju autorstwa N. Barragi i M. Collins, bibliografia tematyczna).

Jeżeli są Państwo zainteresowani, prosimy składać zamówienia, wysyłając e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W wiadomości prosimy podać dane do wysyłki oraz do wystawienia faktury/noty księgowej, jeśli są inne niż adres wysyłki. Cena programu to 51,24 zł.