Plebiscyt „Lider Dostępnych Wydarzeń” organizowany jest przez Fundację Kultury bez Barier przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. Celem Plebiscytu jest wyłonienie i nagrodzenie organizatorów najlepszych wydarzeń dostępnych spośród działających w Warszawie instytucji, organizacji pozarządowych i firm.

Kandydatów może zgłaszać każdy, w tym sami organizatorzy nominowanych wydarzeń, poprzez stronę internetową: https://wydarzeniadostepne.pl/.

Liderów Dostępnych Wydarzeń wybierze Kapituła złożona ze specjalistów i specjalistek ds. dostępności oraz osób z różnymi potrzebami. Ponadto od 12 do 29 września br. odbędzie się głosowanie publiczności, która przyzna nagrodę swojemu faworytowi. Zwycięzcy Plebiscytu zostaną ogłoszeni 29 września w trakcie uroczystej Gali, która otworzy 10. jubileuszową edycję Festiwalu Kultury bez Barier.

Idea

Warszawa to miasto, w którym dzieje się wiele wydarzeń, w tym najwięcej w Polsce wydarzeń dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

– Za tymi wydarzeniami stoją organizatorzy – instytucje, organizacje pozarządowe oraz firmy. To oni sprawiają, że możemy razem spotykać się na widowni w tym samym czasie, na tych samych wydarzeniach. To oni umożliwiają dyskusje o otaczającym nas świecie. Czas ich docenić! – mówi prezeska Fundacji Kultury bez Barier, Ania Żórawska.

Czym jest dostępne wydarzenie?

Wydarzenie dostępne to takie, w którym poprzez zapewnienie odpowiednich warunków może wziąć udział jak największa liczba osób ze szczególnymi potrzebami.

Są to przedsięwzięcia, w których zapewnia się usługi dostępności, np.: audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na język migowy, pętlę indukcyjną, asystę, miejsce wyciszenia czy warunki przyjazne sensorycznie. To również wydarzenia, które są dostępne architektonicznie, informacyjno-komunikacyjnie i cyfrowo.

Harmonogram

do 4 września – nabór do konkursu,

5–7 września – weryfikacja zgłoszeń kandydatów przez Fundację Kultury bez Barier,
Logo "Lider Dostępnych Wydarzeń"

7–9 września – wybór laureatów przez kapitułę i kandydatów do Nagrody Publiczności do głosowania przez mieszkańców Warszawy,

12–25 września – głosowanie publiczności,

29 września – gala i ogłoszenie wyników.

Zaproszenie w Polskim Języku Migowym: https://youtu.be/7lpiM96YIqo.

Kontakt:

Fundacja Kultury bez Barier, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nr tel.: 508 144 451.