Koło Polskiego Związku Niewidomych w Tychach organizuje XIV konkurs „Czytam i piszę brajlem”. Jest on skierowany do osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z tytułu narządu wzroku. Do udziału w konkursie uprawnieni są członkowie Związku zamieszkujący na terenie działania Okręgu Śląskiego. 

Główne cele konkursu to: doskonalenie umiejętności posługiwania się pismem punktowym, popularyzacja pisma punktowego wśród osób niewidomych, a także stwarzanie motywacji do podejmowania nauki brajla.

Uczestnicy zobowiązani są do napisania pracy konkursowej systemem pisma punktowego na wybrany przez siebie poniżej proponowany temat:

  • Moje propozycje do wykorzystania w organizacji kolejnych edycji konkursu „Czytam i piszę brajlem”,
  • Moje lato 2022.

Objętość pracy konkursowej powinna liczyć co najmniej od dwóch do czterech stron karty brajlowskiej, z zastosowaniem w miarę potrzeb: znaków interpunkcyjnych, matematycznych, brajlowskich, oraz nieobowiązkowo wykorzystanie skrótów brajlowskich I stopnia.

Przygotowane i podpisane prace konkursowe (zgodnie z regulaminem) należy dostarczyć do biura Koła PZN (ul. Budowlanych 19, 43-100 Tychy), podając adres zamieszkania i nr tel. do dn. 14 października br.

Prace konkursowe zostaną ocenione do 25 października br. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 26 października br. Do oceny prac organizator powołuje trzyosobowe jury, którego werdykt końcowy jest ostateczny. Dla uczestników konkursu przewidziane są nagrody i wyróżnienia.

Punktacja:

  • Za przystąpienie do konkursu jury przyznaje 10 pkt.,
  • Za interesujące i staranne sporządzenie pracy jury przyznaje 3–10 pkt.,
  • Za pomysłowość i oryginalność ujęcia tematu jury przyznaje 1–7 pkt.,
  • Za każdy błąd ortograficzny i interpunkcyjny odejmuje się 1 pkt.,
  • Za każdy błąd brajlowski odejmuje się 2 pkt.,
  • Za błąd w zakresie zapisu znaków matematycznych i jednostek fizycznych odejmuje się 1 pkt.,
  • Za prawidłowe zastosowanie w pracy skrótów brajlowskich I stopnia jury przyznaje 5 pkt.

Więcej informacji można uzyskać, dzwoniąc pod nr tel.: 513 499 282 lub pisząc wiadomość na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..