W budynku Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim zamontowano 14 znaczników Totupoint. Ułatwią one poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym po urzędzie. Na razie system jest testowany. Jeśli się sprawdzi, miasto wprowadzi to rozwiązanie w innych budynkach urzędu.

Czujniki rozmieszczono w najczęściej uczęszczanych miejscach: przy wejściach, windach, reprezentacyjnych salach i przy części toalet. Znaczniki Totupoint są powiązane z aplikacją, którą każdy może zainstalować na swoim smartfonie. Kiedy jej użytkownik zbliża się do miejsca, w którym znajduje się znacznik, urządzenie informuje o swoim położeniu, wysyłając komunikat głosowy.

– Przed zamontowaniem czujników skonsultowaliśmy ten pomysł ze środowiskiem osób z dysfunkcjami wzroku – mówi Dorota Potejko, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw osób z niepełnosprawnościami. – Opinie na temat systemu były bardzo pozytywne.

Urząd miasta to nie jedyne miejsce w Poznaniu, w którym zamontowano czujniki Totupoint. Rozmieszczono je również na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego, Dziecińca pod Słońcem, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Niewidomych czy spółki Brajl Punkt.

Urząd Miasta Poznania

pl. Kolegiacki 17

61-841 Poznań

Oprac. na podstawie www.poznan.pl